שיטת בייטס היא לא תרגילי עיניים

eyeexer

אני מתרגמת לכן כאן כמה מילים מאירות עיניים מתוך האתר visions of joy

שיטת בייטס היא לא תרגילי עיניים

זוהי שגיאה מאוד נפוצה בקשר לשיטת בייטס, אבל ד"ר בייטס לא לימד "תרגילי עיניים". בכל זאת, רוב האנשים חושבים שהשיטה כרוכה בהמון תרגילים. אם את רוצה לשפר את הראיה, האם את חושבת מייד על הנעת העין בכל הכיוונים, כמה שיותר רחוק, ועל עיגולים עם העיניים, ולהסתכל קרוב ורחוק לסרוגין? אלה הם תרגילי ראייה, ואין שום בעיה איתם אם את רואה טוב. בגלל שאם את עושה את התרגילים בצורה רפויה, הם יעזרו לשמר על מיקוד חד.

לעומת זאת, אם הראיה שלך מטושטשת, שרירי העיניים שלך מצויים במתח כרוני, ולעשות התעמלות עם שרירים מתוחים, זה לרא רעיון טוב.

במקום לשפר את הראיה, אולי תגלי שתרגילי עיניים לא עושים שום דבר, או ששכיבות השמיכה לעיניים אפילו גורמות להרעה בראייה שלך.

שרירי עיניים מתוחים זקוקים קודם כל להרפיה, אני בטוחה שאם נתפס לך שריר ברגל, את קודם כל נותנת לו מנוחה, ולא מתחילה באימונים מפרכים. אחרי תקופת מנוחה, את מתחילה בתנועות עדינות ומשם בונה כח. גם שרירי העיניים זקוקים לגישה דומה. קודם כל מנוחה, אחר כך תנועות רכות וטבעיות, ורק אחרי שחזרה הראיה התקינה, אפשר לעשות התעמלות מלאה.

ד"ר בייטס מעולם לא הישתמש במונח תרגילי עיניים במובן שאנחנו משתמשים כיום, כתנועות עיניים פיסיות שנועדו לחזק את העיניים.

בייטס העדיף אפילו לא לומר למטופל (בעיקר במקרה של ילדים) שהמטרה היא שיפור הראייה. אם אפשר לחשוב על משהו אחר, עדיף. במקרה של ילדים עם פזילה, נאמר להם שהתנועות הן בכלל לא בשביל העיניים אלא כדי לראות אם זה משפר את סומק הלחיים שלהם. כך תשומת הלב הייתה מוסתת מהעיניים והן היו נרפות מהר יותר.

אמילי, העוזרת של בייטס, מביאה לדוגמא מטופל של בייטס שהלך לעשות קורס ל"תירגול שרירי עין". היא מציינת שהקורס לא עזר כלל לאדם זה, ושאחר כך הוא גילה שהשיטה אינה שיטת בייטס.

באופן כללי, ד"ר בייטס נטה להשתמש במונח תרגילי הרפיה, במקום תרגילי עיניים. בפעמים הבודדות בהן הוא מדבר על תרגילי שרירים, הוא מדבר על תרגילים לשרירים אחרים בגוף, לא שרירי עיניים.

מונח נוסף בו משתמש ד"ר בייטס הוא "תרגילי ראיה למרחוק". שכוללים הסתכלות באותיות הקטנות ביותר שאפשר לקרוא בקלות בטבלת אותיות מוכרת במשך חצי דקה כל יום בכל עין בנפרד, על מנת לפתח את היכולת להישאר נינוח מול טבלת האותיות במרחק, עי ידי הסתכלות רק באותיות שנקראות בקלות. זה היה חלק חשוב משיטתו.

נראה לי שבאופן כללי המונח "תרגילי עיניים" יוצרת מתח נפשי ובעקבותיו מתח בעיניים, ועדיף להימנע ממנו כשאת לומדת או מלמדת איך לשפר את הראייה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s