זהות מעורבת

לפני כמה שבועות פנתה אלי חברה צלמת, וביקשה לצלם ולראיין אותי בשביל פרוייקט של ״זהויות מעורבות״.
– זהות מעורבת? שאלתי, בניגוד לזהות טהורה?
נו, (אל תהיי כזאת), זה פרוייקט מוזמן, לתערוכה על מהגרים שהזהות שלהם מעורבת, שהם מאיפהשהו אבל גם קצת מפה…

זהות. זהו. זהה. זהההההההה. זה.
עם מי את מזדהה, למי את מרגישה זהה?

עניין הזהות עלה כאן בזמן האחרון מתוך ליבותיהם של חברים וקרובים. הותיר אותי מופתעת. מסתבר שיש שם איזה כפתור, וכלוחצים עליו, מקבלים תגובה.
באופן יחסית גורף, מי שנולד בקטלוניה הופעל רגשית מהמהלך הלאומני. אנשים שלא מסכימים על שום דבר אחר יצאו יחד לרחובות. משתמעת מכך האמונה שיהא אשר יהא, אם זה יעשה על ידי קטלאנים, זה יהיה לטובה, למרות ניגודי אינטרסים אחרים. (חשוב לציין שאנשים רבים גם לא יצאו לרחובות, ולא הזדהו עם המהלך הלאומני, בערך מחצית האוכלוסיה).

מה זאת אומרת זהות מעורבת? אני מתעקשת. כל זהות היא מעורבת, והיא מורכבת מסיפור החיים שלנו, כל אלמנט בו יכול להוות זהות. אני יכולה להזדהות עם כל מני קטגוריות שלתוכן אני נופלת. אני משתדלת לעשות זאת כמה שפחות. כשאני מרגישה זהות, אני נושמת עמוק ומחכה שזה יעבור. כמו כשאני מרגישה קינאה, התנשאות או רחמים עצמיים. תחושת הזהות קרובה בעיני לרגשות האלה.

זהות היא קו מפריד, המגדיר אנחנו ואתם, גבול הזהות הוא גבול האחווה, הסולידריות.
אם נניח שתמיד ובהכרח מישהו מנצח ומישהו מפסיד, יש לי יותר סיכוי אם הקטגוריה שלי היא המנצחת. מאפייני הקטגוריה שלי יוערכו יותר, יחשבו יותר. אם בהכרח קבוצות שונות נאבקות בינהן על הכח, אם אני נכללת בקבוצה הזוכה יש לי יותר סיכויים לכח.

אבל האם קיימת באמת מהות מפרידה, שמצריכה יחס שונה לפי לאומיות? מגדר? העדפות מיניות? גיל? צבע עור? האם יש מאפיין שהוא חשוב כל כך שהוא מצדיק יחס שונה מלכתחילה? או שכל זהות וכל הזדהות היא דפוס רגשי דומה?

אני מעדיפה להתייחס לתחושת הזהות כאל מנגנון פסיכולוגי שיצא מכיול, וגורם יותר נזק מתועלת. למה שארגיש משהו שונה כשזוכה ספורטאית ישראלית? באיזה אופן היא מייצגת אותי? האם הייתי יכולה להחליף אותה ביום שהיא מבואסת ואין לה כח?

תגידי את זה לשונאי ישראל, תגידו. לשונאי קטלוניה. אנחנו רק מתגוננים.
ההתגננות יוצרת ומקיימת את המערכת. הגדרת הזהות היא שמאפשרת לדעת על מי להגן, ועל מי לא. היא מאפשרת שינאת אחר, שינאת חינם, בלי הכרות ובלי סיבה. המילה ׳אנחנו׳ מול איזה ׳הם׳. מבנה בו קבוצות נלחמות זו בזו, במקום שבני ובנות אדם ישתפו פעולה (וגם, למה לא, עם שאר שוכני כדור הארץ).

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “זהות מעורבת

  1. מחשבה מרעננת, אבל אני לא מסכימה. להגיד שאין "זהות" זה כמו להגיד שאין תרבות. זה כמו להגיד שאת מתחברת לכל אדם שאת פוגשת בדיוק באותה המידה, ולא מעדיפה לפגוש חברה אהובה על פני זרה אקראית מהרחוב. זה עדיין לא אומר שלא תוכלי לשתף פעולה עם אותה זרה אקראית מהרחוב למען מטרה משותפת.

    • לא אמרתי שאין זהות, יש זהות אבל היא פיקציה, היא חלק מהסיפור שאת מרכיבה על עצמך, בניגוד למשהו מהותני. בדיוק כמו שאני מעדיפה לפגוש חברה אהובה, כך אני מתחברת יותר לחלקים שונים של הזהויות האפשריות שלי. וגם, הקטגוריה עצמה אינה זהה ומשמעותה אינה זהה, להיות X יכול להיות דבר שונה מאדם לאדם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s