היציאה הבאה – אוטופיה (הכרזת כוונה)

לאחרונה אני מאוד מוטרדת מההקצנה שמתרחשת סביבי. אני מדברת עם אנשים שונות ולמרות שהדעות סותרות ומנוגדות, הרגש זהה. כולן מרגישות מותקפות, ובסך הכל, אומרים לי, זכותנו להגן על עצמינו. אז הם מציגים את החלקים מהמידע שמעידים על צדקתם, מחברים את הנקודות, רוקמים את הסיפור השלם, את הסיפור שלהם. אין להן שום רצון, וגם לא כוונה לכפות דבר על אף אחד, הם אומרים, אבל גם שלא יכפו עליהם. את לא רואה שהצד השני עושה מניפולציה?

רואה גם רואה. אין ספק שהצד השני עושה מניפולציה. מאיזה צד שלא תסתכלי על זה. וזה אולי מה שמטריד אותי. מאיפה אפשר להסתכל כדי לראות תמונה אחרת? מבנה אחר? שמעתי אומרים שההגנה הכי טובה היא ההתקפה, אבל אולי אין הגנה אחרת, אולי הגנה היא תמיד התקפה? האם אין אפשרות לצאת מהמלחמה הזאת? ֿֿ
לא לנצח, לערוק. אם נערוק כולנו, אולי תפתח האפשרות למשהו אחר?

אבא שלי אומר שיש מנצחים ומפסידים, כך הוא העולם. מעמדת הכח חשוב לעזור לחלשים, במידת האפשר. אבל לא כדאי להיות ׳החלשים׳. מבחינה מבנית, קיומם של חזקים מותנה בקיומם של חלשים. לא יכולים להתקיים חזקים שיגנו על זכויות שוות לכולם. או, אם יש זכויות שוות לכולם, אין חזקים.

אם אבא שלי צודק, מה שנשאר לנו (אם אנחנו מחפשים הוגנות בעולם) הוא לנסות לפזר את אי-הצדק במידה שווה. למשל לעשות תורות. נתקן את העוולה ההיסטורית כלפי קבוצה א׳, בעוולה היסטורית כלפי קבוצה ב׳. וצריך לדעת מתי נגמר התור. ולא להשתייך להרבה קבוצות.

בכל מקרה אם אנחנו רוצות שיוון (אל תגידי ׳יותר שוויון׳, אין לשיוון כמויות), או צדק, צריך לשנות את המבנה. אבא שלי אומר ׳קומוניזם כבר ניסנו׳.

לי זה נראה קצת חסר דמיון.

ברשימות הבאות שא(ני מקווה ל)כתוב, אדבר על מחשבות אוטופיות ורעיונות שעולים בדעתי בהקשר זה. בתכנון: הקשר בין רב-אהבות (פוליאמור) לרב-תרבותיות, בין מונוטאיזם למונוגמיה, מה בין תוקפנות לקרבנות, ועוד (או פחות).

 

 

הפוסט מוקדש באהבה לאבא, שאמר לי לאחרונה: מי שלא אידאליסט בגיל 18, אין לו לב. ומי שעדין אידאליסט בגיל 40, אין לו מח. מזל שעברתי את הגיל המסוכן…

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s