רב- אהבות ורב-תרבותיות

פתאום כשהיא סיפרה לי על המפגש ממנו באה, בנושא רב-אהבות (פוליאמוריה) זה התחבר לי במוח. התפיסה של המערכת הזוגית כמאויימת וזקוקה להגנה, והתפיסה של התרבות או השפה כמאויימת. ומה אם פשוט נחייה מתוך ידיעה שדברים משתנים, פורחים וקמלים, גם אהבות וגם תרבויות? מחשבות ורעיונות.

ההצעה המעניינת של רב-אהבות היא שבירת המונופול של המערכת הזוגית על חיי המין והאהבה (אני אפילו לא יודעת איך להגיד את זה בלי לומר אהבה רומנטית), ופתיחה של מגוון אפשרויות אחרות. לא צריך בהכרח לקיים מערכות יחסים מקבילות כדי להיות במערכת פוליאמורית, רק להיות פתוחה לאפשרות. שבירת המונופול מרוקנת מתוכן את רעיון ה׳בגידה׳, ומעבירה משקל מ׳לשמור על בן הזוג׳ כדי שלא ׳יגנבו אותו׳, לקיום מערכת יחסים בין שני אנשים המעוניינים ולוקחים אחריות (אף אחד הוא לא חפץ שמועד לגניבה). ההשתנות הטבעית ביחסים בין אנשים – העמקה של הכרות, התקרבות או התרחקות, הווצרות של חוויות וזכרונות משותפים, ירידה של התלהבות ראשונית, – אינה מטלטלת מערכת יחסים רב-אהבית, בגלל שהיא אינה בלעדית. מערכת כזו לא מאלצת לבחור בין יחסים באופן מוחלט, אלא באופן מורכב. בדומה למודל שאנו מקיימים בחברויות, הבחירה היא איך ועם מי לבלות זמן.

כמו בחברות (פרנדשיפ), רגשות כמו תחושת בעלות, קינאה, רכושנית, שליטה, לא מעידות בפוליאמוריה על עומק או חוזק האהבה, אלא נתפסות כבעיה שראויה לתשומת לב וטיפול. בני אדם אחרים – מעניינים ומקסימים, – נתפסים כהזדמנות ולא כאיום.

 

ניקח איתנו אל תחום התרבות והשפה, את הפתיחות לאפשרות של ריבוי תרבויות. נעביר את המשקל מ׳שימור התרבות׳, לקיום התרבות בין האנשים המעונינות בה. נקבל את תהליכי ההשתנות הטבעיים בתרבויות: התבססות או החלשות, השפעות גומלין בין תרבויות, אופנות מתחלפות, אבל גם את ההיקשרות שלנו לתרבות מסויימת, תחושת השייכות, ההיסטוריה והזכרונות. נחייה בתרבויות שמדברות אלינו, בלי לנסות להגן עליהן מהתקפה. אם אנחנו רוצות, נתנסה בתרבויות אחרות ונזמין אחרים להתנסות בתרבות שקרובה לליבנו. בלי להרגיש שמדובר בתחרות.

תרבות (לדעתי) אינה דבר אחיד הנקבע מלמעלה באמצעות פוליטיקה תרבותית, אלא תנועה מתמדת. בלתי צפויה ובלתי נשלטת. אנשים יוצרות תנועות ותנועות נגד, רעיונות מתפשטים מקבוצות מיעוט לרוב ולהיפך. התרבות היא מארג שנפרם ומתחורר ונבנה כל הזמן. ההזמנה אינה לנטוש תרבות מיעוט לטובת תרבות רוב, להרגיש שלהפסיק להילחם הוא לתת לחזק לנצח. אלא להיפתח לשינוי ולחיות בלי ערבויות, ובלי פחד.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “רב- אהבות ורב-תרבותיות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s